Kezdőlap jó példák

Rover jogsi űrkadétoknak – tinédzsereket várnak a Google Groundra egy különleges képzésre!

Magyarok is az élmezőnyében vannak annak a versenynek, aminek célja, hogy járművet küldjön a Holdra, 2017. decemberéig. A Puli Space csapatának küldetése a jármű kifejlesztésén, tesztelésén és elküldésén túl az is, hogy magyar diákok természettudományos továbbképzésében részt vegyenek, ezért az iskolai előadások után/mellett, most ún. Űrkadét képzést is szerveznek.

urkadet1Holdjárót vezetni? Mi sem egyszerűbb...

A Google Ground-on szerezhetnek holdjáró vezetésben tapasztalatot a résztvevők a Puli Space nyári űrkadét kurzusán.

A Google Ground inspiráló környezetében egy 5 délelőttön át tartó élménydús program során többek között a csillagászat és az űrtan alapjaival és a Google Lunar XPRIZE versenyében „csaholó” Puli holdjáró prototípusával is közeli ismeretséget köthetnek a Puli Space űrkadét kurzusának résztvevői.

pulispace-logoJúnius 20-24-e között tartja nyári űrkadét kurzusát 12-14 éves diákoknak a Puli Space csapata, ezzel tovább építi hazai ismeretterjesztő és oktatási programját.

A Puli ország- (és világ-)járása során már több száz alkalommal hívta fel a figyelmet a műszaki- és természettudományok szépségére és a kutatás-fejlesztés eredményeinek mindennapi életünkben játszott nélkülözhetetlen szerepére. A csapat hat évvel ezelőtti megalakulása óta kiemelten fontosnak tartja, hogy népszerűsítse a tudományos gondolkodásmódot és bátorítsa a diákokat, hogy természettudományos / műszaki pályát válasszanak.

A Google Magyarország támogatásával, a Google Grundon megtartandó űrkadét kurzuson a résztvevő diákok a csillagászat és az űrtani alapismeretek elsajátítása mellet Lego Holdbázis- építéssel és programozással is megismerkednek, és elsajátítják a Puli holdjáró prototípusának vezetését is. Az utolsó napon pedig egy valós Hold-expedíció szimulációjára kerül sor, melynek során a „Földi Irányító Központból” (Mission Control Center, MCC) kell egy éles küldetést végrehajtaniuk az űrkadétoknak. A nap végén a sikeres küldetés után, minden résztvevő „Puli Rover Jogosítványt” kap! roverjogsiCél: járművet juttatni a Holdra- „Google Lunar XPRIZE”

„Külön öröm számomra, hogy ez a nyári kurzus a Google Ground inspiráló környezetében, a Google Magyarország támogatásával valósul meg, amit ezúton is köszönök. A keresőóriás elkötelezettsége a modern technológiák népszerűsítésében ismert, ez a „mi versenyünkben”, a Google Lunar XPRIZE-ben is látható: a MoonBots 11-17 éves diákoknak szóló világversenyét 2010 óta rendezik meg. A MoonBots 2012-ben például nagy magyar siker született, a soproni Hungarobots Puli által mentorált csapata magabiztosan nyert. Reméljük, hogy a Hungarobots példája a mai diákokat is lelkesíti, és hasonló sikerekre törnek majd. Bízom benne, hogy űrkadét kezdeményezésünket folytatni tudjuk, és a jövőben rendszeresen találkozunk a Google Ground-on a „New Space” legfiatalabb képviselőivel.” – mondta el Dr. Pacher Tibor, a Puli csapatvezetője. „A Google Lunar XPRIZE egy nemzetközi megmérettetés, melynek tárgya, hogy a résztvevő csapatok járműveket juttassanak el a Holdra és ott különböző feladatokat hajtsanak végre velük…Nagy örömünkre szolgál, hogy az indulók között a magyar Puli Space Projectet is üdvözölhetjük.

Puli Space- diáktovábbképzés: online kurzus is indul

A Dr. Pacher Tibor vezette Puli csapat azonban nem csak az úthoz szükséges eszközök fejlesztésével, de magyar diákok természettudományos továbbképzésével is foglalkozik már évek óta. A mostani kurzus műszaki tananyaga mellé a Google Magyarország egy digitális képzési modult is biztosít az iskolásoknak, az oktatócsapat rendelkezésére bocsátja a Google Grundot, valamint anyagilag is támogatja a kezdeményezést. Bízunk benne, hogy minél több szülő fogja gyermekét beíratni erre az érdekes kurzusra, hiszen ezzel közvetve a magyar Puli Space Project sikeres megvalósulását is segítik.” – nyilatkozta Boros Botond, a Google Magyarország marketingvezetője.

Az űrkadét kurzus programja itt található, jelentkezéssel:  míg a Puli ország- és világjárását ezen a linken követhetik.

További információk a Team Puli Space-től kérhetők. Név és cím a szerkesztőségben.

 Magyar büszkeség- járművet küldhetünk a Holdra!

A Puli csapatának a holdjáró fejlesztése és Holdra juttatása – vagyis a Google Lunar XPRIZE sikeres teljesítése – csupán az egyik célja. Hisszük, hogy a győzelem hazánk számára óriási elismerést és presztízst jelentene, hiszen a világ három vezető hatalma mellett egy kis ország, Magyarország lehetne a 4. nemzet, amely járművet küld a Holdra. A projekttel azonban nem csupán technológiai felkészültségünket kívánjuk bizonyítani: szeretnénk, ha ez a kihívás minden honfitársunk és magát magyarnak valló személy számára egy közös cél lenne, amit mindenki magáénak érez.

A Puli tesztje Marokkóban
A Puli tesztje Marokkóban

Puli a Holdon: alig egy év múlva? 

A Puli a Holdra jutást 2017. második felében tervezi megvalósítani, egyik versenytársának leszállóegységén utazva. Jelenleg egy amerikai és egy európai GLXP résztvevő csapattal folynak tárgyalások az ún. „ride sharing“-ről. Mi büszkék vagyunk arra, hogy Rubik Ernő, Teller Ede vagy Neumann János nevét világszerte ismerik, a „Puli-projekt”-tel a magyar tudósok nyomdokaiba kívánunk lépni. (A Puli tesztje Marokkóban c. fotó forrása az űrkutatással, tudománnyal foglalkozó Cydonia blog.

Szeretne megtudni többet? Hívja el a csapatot diákjaihoz is!

Tudásunkat és elhivatottságunkat szeretnénk megosztani a jövő generációjával is, kiemelten fontosnak tartjuk, hogy népszerűsítsük a tudományos gondolkodásmódot és bátorítsuk a diákokat arra, hogy természettudományos / műszaki pályát válasszanak, ezért rendszeresen tartunk előadásokat űrkutatási, holdutazási és természetesen a GLXP témájában iskolai csoportok számára is.

A Puli Országjárását ezen a linken követhetik. (Önökhöz mikor mehetnek? A szerk.)

További linkek a témához kapcsolódóan:

http://www.pulispace.com/

http://nyomdmegteis.hu/

http://www.pulispace.com/launchpad/launchpad_hu.html https://www.facebook.com/pulispace,

http://pulispace.444.hu/

A Google Lunar XPRIZE-ról

A harmincmillió dollár összdíjazású Google Lunar XPRIZE példa nélküli verseny, amely a világ minden táján kihívás elé állítja és inspirálja a mérnököket és a vállalkozókat, hogy kifejlesszék a robot alapú űrkutatás olcsó metódusait. 2007 és 2010 között 16 országból 29 csapat regisztrált, mára tizenhatan maradtak 13 országból; Európát Németország és Olaszország mellett a magyar Puli Space képviseli. A Google Lunar XPRIZE győztese az a magánerőből finanszírozott csapat lesz, amely sikeresen felküld a Holdra egy robotot. Ennek legalább 500 métert meg kell tennie a Hold felszínén, és nagyfelbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre.

 

A Lunar XPrize honlapja
A Lunar XPrize honlapja

Az első csapat, amelynek ez sikerül, elnyeri a húszmillió dolláros fődíjat, a második csapat pedig ötmillió dollárt kap. Egymillió dollárban részesül az a csapat, amely ösztönzi a sokszínűséget az űrkutatás területén, és négymillió dolláros bónusz díj jár azoknak a csapatoknak, amelyek további technikai feladatokat teljesítenek, például tízszer távolabbra jutnak, túlélik a dermesztő holdi éjszakát, vagy meglátogatják a korábbi holdmissziók helyszíneit. A Google Lunar XPRIZE-t 2017 végéig lehet elnyerni. További információkért látogassa meg a http://lunar.xprize.org/ honlapot.

Előző cikkMegtapasztalt összetartozás – a Határtalanul program keretében kirándultak hetedikesek
Következő cikkIngyenes webinárium a digitális tartalommegőrzésről (06.14.-angulul)