Kezdőlap vezetés

Kárpát-medencei magyar közoktatásról – köznevelési szakmai tanácskozás – Sonkádon

A szatmári Sonkád község aktivitása, a magyar köznevelésért való tenni akarása nem csökken. Az elmúlt két évben az ismeretlenségből berobbanva, zajos sikerrel valósította meg a Mesterpedagógusok I. és II. Sonkádi Szabadegyetemét, megteremtve ezzel a falu ismertségét és elismertségét a köznevelés szereplőinek körében. Most egy újabb projektet indított útnak Iszák Tibor, a település polgármestere, a csaholci Általános Iskola igazgatója, a Szabadegyetem alapítója, a Kárpát-medencei magyar közoktatás szereplői érdekében.

Az szabadegyetem 2015-ben indult, mára az ország számos pontján előadásokon, szakmai tanácskozásokon és egyéb pedagógiai rendezvényen említik az ott elhangzottakat és tapasztaltakat.

Iszák Tibor (fotó forrás: I.T. Facebook oldal)

Iszák Tibor, Sonkád polgármestere a Szabadegyetem folytatásán munkálkodik, de emellett újabb köznevelési projektet indított el. Célja, hogy a Kárpát-medencei magyar közoktatás szereplőinek alakuljon ki szakmai-szervezeti hálózata, és ezáltal jöjjön létre annak a lehetősége, hogy a magyar gyermekek, fiatalok magasabb minőségű oktatásban részesüljenek, bárhol is járnak magyar tanítási nyelvű iskolába. Megítélése szerint az egymástól való tanulás, egymás segítése nem csupán lehetőség, hanem kötelességünk is.

Feladatunk, hogy erősítsük az elcsatolt területeken élők identitását, a magyar közösségek megtartó és nemzettudatot fenntartó szerepét.

A program indításaként 2017. január 20. és 22. között köznevelési szakmai tanácskozást szervezett Sonkádra, melynek nem titkolt célja, hogy a szereplők közös gondolkodása által induljon el az a folyamat, mely megtalálja a közös értékeket, feltárja az eltéréseket, és megteremti a permanens fejlődés feltételrendszerét. A tanácskozáson résztvevők köre garancia lehet arra, hogy konkrét tervek fogalmazódjanak meg, valamint elkezdődhessen a megvalósítás. Jelen lesz az Emberi Erőforrások Minisztériuma Köznevelésért Felelős Államtitkárság teljes vezetése, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöksége, a Klebelsberg Központ vezetése a Román Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebségi Oktatásért Felelős Államtitkár Főtanácsosa, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének delegációja. A szervező reményei szerint a delegációk munkája által lehetőség nyílik a közös célok megfogalmazására, döntést hoznak a további tevékenységről, és mindez egy szándéknyilatkozat kiadásával publikussá is válik a pedagógus közösségek számára.

A szándéknyilatkozat ITT tekinthető meg.

Előző cikkAfrikában jártam, mesterségem címere: tanár!
    Következő cikkMegnyílt a regisztráció! Március 3-ig lehet pályázni a lányoknak szóló Scratch játékfejlesztő versenyen