Kezdőlap osztályfőnök

5 oldal, amiből megismerheti a gyermekjogokat – és egy konferencia, ami erről szólt!

A Gyermekek Jogainak Világnapján a szokottnál is nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk arra, hogy megfelelő módon támogassuk a minket körülvevő gyermekeket, jogaik megismerésében. A 2017. november 20-ra szervezett szakmai konferencia a Gyermekek Jogainak Világnapján célul tűzte ki, egy szakmai alapokon szervezett és széles támogatottsággal bíró rendezvény megteremtését, ahol a gyermekek jövőjének fontossága kiemelkedően fontos szempont.

2017. november 20. a Gyermekek Jogainak Világnapja, amikor is a gyermekekkel foglalkozó szakmákban tevékenykedők
konferenciája és szakmai napja zajlott,  az Európai Gyermekek Szövetsége szervezésében,  Gyermekeinkben a JÖVŐ címmel, a helyszín: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem – Közigazgatás-tudományi Kar. Délelőtt szaktekintélyek, többek között  adtak elő majd 4 szekcióban zajlottak beszélgetések a jelenlegi helyzetéről és a megoldásokról.

A már lezajlott konferencia részletes programja itt található. Az oktatási szekcióban a Modern Iskola is képviseltette magát, Fülöp Hajnalka főszerkesztő a lap küldetéséről, a pedagógus tudásmegosztásról és közösségekről beszélt, a portállal összefüggésben. 

Az Oktatási szekció szakemberei,
fotó:Dömötör Ildikó

 A konferencia tapasztalatairól további cikkben fogunk beszámolni. A Gyermekek Jogainak Világnapja alkalmából lapuk rövid gyerekjog- és linkgyűjteménnyel segíti a pedagógusokat és a szülőket, a gyermekjogok értelmezésében és gyermekekkel történő megismertetésében.

Az Önök iskolájának honlapján elérhetők a gyerekjogok? 

Mit tartalmaznak a gyerekjogok?

Hirdetés

A Gyermekbarát Igazságszolgáltatás oldalon ezt olvashatjuk a gyerekek jogairól:

Az Egyezmény a gyermek jogainak négy aspektusára fókuszál:

  1. a gyermekek részvétele az őket érintő döntésekben,
  2. a gyermekek védelme a diszkrimináció, elhanyagolás és kizsákmányolás ellen,
  3. a gyermekek bántalmazásának megelőzése,
  4. a gyermekek alapvető szükségleteinek ellátása.

A különleges bánásmód a gyermekek jogait illetően magában foglalja:

  1. a szexuális kizsákmányolástól való mentesség,
  2. gyermekmunka,
  3. gyermekek fegyveres konfliktusban,
  4. oktatás,
  5. gyermekek a büntetőjogban.

Mit tehet az az iskola, akinél még nem elérhetőek a gyermekjogok a diákok számára?

A gyermekjogokról szóló rendelkezések itt érhetőek el. (A magyar nyelvű változat az eredeti angol verziót követi.)

1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról, Képernyőkép: net.jogtar.hu

További hasznos anyagok: