Kezdőlap Digitális eszközök

Készítsük el az osztály dalát! – Songsmith az MS-től (x)

Laptop, mikrofon, hangszóró, egy ingyenesen elérhető Microsoft program, a Songsmith: és egy innovatív tanár, lelkes diákok: már száll is az ének, ahogy még sosem! Kreativitás, együttműködés, kommunikáció- ezek a kulcskompetenciák fejlődnek közben.., tanulnak, értékekkel gazdagodnak, művészként megnyilvánulhatnak, jól érzik magukat, mi kell még? Én úgy gondolom, hogy nagyon sok dalt tanulnak meg a gyermekek, és nagyon sokszor hallgatnak zenét is. A gyerekeket megihletik a népdalok, a zene, a modern zene is. Nálunk rendszeresen írnak dalszövegeket, és énekelik el. Ha lehetne, egy kis zenekar az osztályban biztos vagyok benne, hogy egy komplett zenekart is össze tudnánk állítani.

Amennyiben nem rendelkezünk saját zenekarral, de mégis szeretnénk valami újat alkotni akár énekórán, akár délután, akkor egy nagyszerű program lehet a segítségünkre! A program neve Songsmith.  Semmilyen zenei előképzettség nem szükségeltetik a használatához, de az eredmény minden várakozást felülmúl.

Többek között ezért is érdemes regisztrálni a http://www.pil-network.com/-ra, hiszen itt beszerezhetjük a teljes verziót, ingyen!

Ezzel a programmal elkészíthetik a gyerekek saját dalaikat, saját kis zeneszámaikat. A használata nagyon egyszerű. Kiválaszthatjuk a zene stílust, a tempót, és utána már csak annyi a dolgunk hogy énekeljünk! Vagy énekeljenek a gyerekek! Szerintem nincs is annál jobb, mint mikor a gyerekek önálló dolgokat alkotnak.

A program kezelése nagyon egyszerű. Választhatunk zenei stílust. Igaz hogy csak angol nyelven kommunikál a Songsmith, de a kezelőfelület egyszerűsége miatt a nem szükségeltetik komoly nyelvtudás.  ( a kép kattintásra nagyobb lesz!)

A széleskörű zenei felhozatal után megválaszthatjuk a tempót is. A gyerekek egy dob segítségével maradhatnak ritmusban. Akár saját rap számot szeretnének készíteni, vagy egy saját tehetségkutatóra készíthetnek dalokat. A lehetőségeknek csak saját, és a gyermekek fantáziája szab határt.

Míg megy, a zene nyugodtan énekelhetünk, vagy énekelhetnek a gyerekek. Először meg kell, mondjam én is szkeptikusan álltam hozzá a dologhoz. Ugyan hogy csinál a program egy zeneszámot az éneklésből? De működik, megdöbbentő. Mi a laptop beépített mikrofonjával gyártottunk zeneszámokat, alsó tagozatos gyermekekkel. Az elkészült dalokat elmenthetjük, és bárhol meghallgathatjuk. (a kép kattintásra nagyobb lesz!)

Ki ne szeretne egy albumot készíteni évzáróra, ballagásra, anyák napjára?

Az ének órának egyik célja a gyermekekkel megszerettetni a zenét, én azt gondolom hogy ez is kiváló módja annak hogy felszabadítsuk tanulóinkat, énekeljenek bátran, mert az eredmény egy nagyszerű dallá fog varázsolódni a Songsmith segítségével!

A szerző bemutatkozása

A szolnoki Szent-Györgyi Albert Általános Iskolában tanítok. Pályám kezdete óta foglalkozom IKT eszközökkel, célom egy olyan oktatási környezetet alkossak, amiben a tanulók szinte észre sem veszik, hogy tanulnak.

A „gamification'(játékosítás)-módszer saját igényeimre szabott változatát igyekszem minél több helyre eljuttatni. Több írásom jelent már meg a Modern Iskolában. Lelkesen próbálok ki minden újdonságot, és az igazán hasznosakat beépítem mindennapjaimba. Legutóbb, 2014. novemberében a „Tudós tanárok-tanár Tudósok” konferencián tartottam előadást a játékosításban rejlő lehetőségekről. Remélem írásaim, előadásaim hatására többen kedvet kapnak hogy kipróbálják az általam sikerrel használt eszközöket, alkalmazásokat, mószereket! Blogom címe: http://modernpedagogusokblogja.blog.hu/

Tóth Norbert

Előző cikkHogyan használja Ön a webkettes eszközöket?
Következő cikkA nép ellensége-Ön látta már? Kulturális ajánló- pedagógusoknak a 46. hétre