Kezdőlap Digitális eszközök

Két kattintással a Föld körül – Mistery Skype (x)

Élőben lehet beszélgetni  Skype-on angolul a világ szinte bármelyik pontján élő emberekkel- a tanteremből, egyszerűen. A Mistery Skype – program keretében a Microsoft Skype-alkalmazásával két közösség-pl. osztály-az interneten videó és hang- kapcsolatba lép egymással, s miközben kölcsönösen kérdéseket tesznek fel , megpróbálják kitalálni, a másik csoport hová valósi, milyen kultúrájuk van. Tóthné Bán Gyöngyi, Balatonboglári Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, angoltanára osztja meg gondolatait, tapasztalatait.

A program használatához csupán internet-kapcsolatra, egy laptop-ra vagy asztali gépre van szükség, és persze az arra telepített Skype-ra. A programhoz szükséges még egy webkamera, mikrofon, hangszórók, vagyis egy alapfelszerelés kell csupán, átlag sávszélességű internet kapcsolattal.

De hogyan lehet használni és mitől „Mistery”, vagyis misztikus?

„Öt évvel ezelőtt kezdtem használnia Skype-ot az óráimon, illetve a délutáni szabadon választott angolfoglalkozásokon. A programnak köszönhetően megannyi külföldi kollégával kerültem kapcsolatba, aki újabb és újabb ötleteket és tanácsokat adtak, hogy hogyan is lehet hasznosítani a Skype-ra épülő internetes kapcsolatokat az oktatásban. – Már több, mint tizenhét ország különféle iskoláival Skype-oltunk Kelet-Ázsiától Pakisztánon és Dél-Afrikán át Kanadáig. A nepáli iskola például egy egyszerű sárkunyhónak tűnt, melyben egyenruhában ültek a diákok, akiktől megtudtuk, náluk 2070-et mutat a naptár, s este tíz után nincs villany. Legutoljára a Déli –sarkon lévő McMurdo állomással leveleztük le, hogy januárban Skype-olunk. Látszik a képeken, hogy  ki is tették a gyerekeink által készített rajzokat, így pl. magyar zászló „leng” az állomáson.

A skype-olás persze megfelelő rugalmasságot követel a tanítványoktól, hiszen az időeltolódások miatt a dél-koreaiakkal, indonézekkel korán reggel, az amerikaiakkal, mexikóiakkal délután kellett összehozni a netes találkozásokat.

– A gyerekek nagyon lelkesek, önállóan dolgoznak–, hiszen egyfelől saját korosztályukkal gyakorolhatják a nyelvet, ráadásul nem kis motiváció, amikor egy helyes – pl. USA-beli – fiú vagy lány mosolyog vissza a monitorról.

Iskolánkban öt éve nyitunk ablakot a világra: Skype segítségével közös órákat tartunk a világ másik pontján élő gyerekekkel, játékokat játszunk, zenélünk, népdalokat éneklünk, közös óráinkon beszélgetünk az adott ország kultúrájáról, szokásairól, ünnepekről, iskolai életekről. Újabban a Mystery Skype-os órákat tartunk, ahol mindkét osztály térképeket keresgél, és megpróbáljuk kérések alapján kitalálni, hogy hol él a másik. Nagyon érdekes és izgalmas játék! Több levelezőpartnerünk is van, elsősorban az angol nyelvet anyanyelvi szinten beszélő diákok, és nemzetközi projektekben is rendszeresen részt veszünk, előző tanévben egy indiai és egy amerikai iskolával közösen aranyérmes csapat lettünk.- írja Gyöngyi a Microsoft Partners in Learning programjának honlapján is olvasható beszámolójában.

Fotók forrása Tóthné Bán Gyöngyi szakmai blogja, ahol további újításaik, aktivitásaik is követhetők.

Előző cikkMédiaértés-oktatás „Hogy legyenek kérdőjelek”
Következő cikkIskolai madáretetés-hogyan végezzük?