Kezdőlap Digitális eszközök

Prezentáció, bemutató gyorsan egyszerűen! Sway helló!(x)

A Microsoft PowerPoint egy nagyon jó prezentációs szoftver, ám  a gyerekek számára alsó tagozaton még elég nehéz. Nekik bonyolult, és ezt meg is értem. Ha képeket szeretnének beilleszteni, akkor azt le kell tölteni, be kell illeszteni, közben ugye az ablakok közt váltogatni.

Ám most eljött a tökéletes alkalmazás, szintén a Microsoft jóvoltából. A Sway. Hogy mi is a Sway? Egy olyan eszköz, amivel nagyon látványosan, és a mi a legfontosabb, nagyon egyszerűen készíthetünk szöveges képes bemutató. Sőt, még csak le sem kell tölteni, hiszen webes felületen elérhető (Itt: sway.com) és csak egy Microsoft fiók kell a használatához.

Ami a legjobb, hogy nem kell külön vesződnünk a képek lementésével, és külön böngésző ablakban történő keresésével, hanem mindezt a Sway-ben megtehetjük. Sőt összekapcsolhatjuk a népszerű felhőszolgáltatásokkal is, például az Onedrive-ra feltöltött képekkel azonnal tudunk dolgozni.

De ha a gépünkön vannak fotók, forrásként azt azokat tartalmazó mappát is megadhatjuk. Így egyfajta Drag & Drop módszerrel rakosgathatjuk a képeinket, és szöveges részeinket szépen egymás után.

A képernyő jobb szélére kattintva máris láthatjuk, hogy áll a művünk.

Az elkészült bemutatóinkat megoszthatjuk linkként, közösségi portálokon, vagy be is illeszthetjük valahová, mondjuk a digitális osztálytermünkbe. Itt egy példa. (Modern Pedagógusok Blogja – ajánlatos követni az új IKT – megoldások iránt érdeklődőknek! a szerk.)

A bemutatókat testre is tudjuk szabni a mood menüpont alatt. A felület most még csak angolul kommunikál, de egyszerűségének köszönhetően nem okoz gondot a megértése. A testreszabást a Sway-re is bízhatjuk, ebben az esetben csak a remix menüpontra kell kattintanunk és máris gyönyörködhetünk a program által kiválasztott formázásokat mutató kiváló prezentációban.(4)

Sway „kisokos”

New: új bemutató létrehozása

Add new cards: új kártya hozzáadása. Az új kártya lehet, fejléc, szöveg, kép, videó,  vagy layout (komplett kinézet, látványterv)

Remix: egy kattintással új kinézetet ad a bemutatónak. Ez a funkció annyiszor variálja át a bemutatót véletlenszerűen amennyiszer csak akarjuk.

Mood:  a bemutató testre szabása. Megválaszthatjuk a bemutató felépítését, a stílusát, és a bemutató színeit is.

Share: megosztás. Kiválaszthatjuk, hogy milyen módon osztjuk meg a bemutatónkat. Beágyazhatjuk egy weboldalra, megoszthatjuk facebook-on, vagy a bemutató linkjét is kérhetjük.

A gyerekek nagyon gyorsan képesek elsajátítani a felület kezelését, és interaktív táblán is nagyszerűen működik, hála az egyszerű kezelésnek. Azt gondolom, ha nem tudja kiváltani a PowerPoint-ot, de egy nagyon jó alternatívát nyújt arra, hogy gyorsan látványos bemutatókat készítsünk. Én összefoglaló anyagok készítésére használom, és a gyerekek is ismerkednek vele.

A szerző – Tóth Norbert – bemutatkozása

A szolnoki Szent-Györgyi Albert Általános Iskolában tanítok. Pályám kezdete óta foglalkozom IKT eszközökkel, célom egy olyan oktatási környezetet alkossak, amiben a tanulók szinte észre sem veszik, hogy tanulnak.

A „gamification” (játékosítás) módszer saját igényeimre szabott változatát igyekszem minél több helyre eljuttatni. Több írásom jelent már meg a Modern Iskolában. Lelkesen próbálok ki minden újdonságot, és az igazán hasznosakat beépítem mindennapjaimba. Legutóbb, 2014. novemberében a „Tudós tanárok-tanár Tudósok” konferencián tartottam előadást a játékosításban rejlő lehetőségekről. Remélem írásaim, előadásaim hatására többen kedvet kapnak hogy kipróbálják az általam sikerrel használt eszközöket, alkalmazásokat, mószereket! Blogom címe: http://modernpedagogusokblogja.blog.hu/

Tóth Norbert

Előző cikkPályázat nyelvtanároknak és nyelvtanulóknak
Következő cikkBiztonságos Internet verseny: 01. 18-ig!