Programok a költészet napján

    József Attila születésnapjára emlékezve különböző programokkal – felolvasóestek, közös versmondás, szavalóverseny – ünneplik meg országszerte a költészet napját.

    1964 óta minden évben április 11-én ünneplik Magyarországon a költészet napját József Attila születésnapján. Ferencváros számára ez különösen fontos ünnep, hiszen József Attila a IX. kerületi Gát utca 3. szám alatt született, s az 1920-as évekig ebben a kerületben élt. Középső-Ferencvárosban számtalan ház és utca őrzi a költő emlékét.

    A József Attila Emlékhelyen az „Eszmélet” című kiállítást ezen a napon ingyenesen tekinthetik meg az érdeklődők, a kisiskolásoknak pedig drámajáték foglalkozást tartanak József Attila gyermekkoráról Z. Mezei Erzsébet drámapedagógus vezetésével.

    A Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben gyermekrajzokból rendeznek kiállítást, amelyet Sipos Endre festőművész, a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium vezető-rajztanára nyit meg. A megnyitón közreműködnek a Ferencvárosi Ádám Jenő Zeneiskola növendékei Bíró Attila tanár vezetésével.

    Lackfi János író, költő, műfordító és Török Máté zeneszerző, muzsikus, a Misztrál együttes vezetője ad közös műsort április 10-én a győri Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtárban.

    A kaposvári Csiky Gergely színház társulata április 11-én délelőtt 10 órakor a város főterén közös versmondásra hívja az érdeklődőket, majd utcáról utcára jár a „verskommandó”, reményeik szerint megállásra, csatlakozásra késztetve a kaposváriakat. A színház épületét is „elfoglalják” a versmondók és a versszerető közönség. A program versmondó versennyel indul a kaposvári Polgári Casino rendezésében, majd késő délelőtt a nagyszínpadon a Kaláka együttes és Rátóti Zoltán, a színház igazgatója Szabó Lőrinc verseiből készült összeállítással lép a közönség elé. Délután a színházbeli programra L. Simon László költő várja író-olvasó találkozóra az érdeklődőket, este Sebő Ferenc megzenésített verseiből készült összeállítással a Kaposvári Egyetem másodéves színészhallgatói állnak színpadra.
    Takáts Gyula Kossuth- díjas költő, író, műfordító, kritikus és tanár volt otthonában, a róla elnevezett emlékházban szerda délelőtt a Magyartanárok Egyesülete Somogy Megyei Tagozata tart költészetnapi megemlékezést a város több iskolájából érkező diákok közreműködésével.

    Sárváron a Kossuth téren szerdán 13 órakor hatszáz diák mondja el közösen Nagy László: Ki viszi át a szerelmet? című versét Jordán Tamás vezetésével. A Kossuth-díjas színművész, a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatója József Attila esttel is készül: a stúdiószínpadon 20 órakor kezdődik önálló estje Szabad ötletek jegyzéke címmel.

    Nyíregyházán a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár előtt április 11-én délelőtt 10 órakor kezdődik a már hagyományosnak mondható közös versmondás Pásztor Pál színművész vezetésével: a vállalkozó kedvűek József Attila Születésnapomra című költeményét szavalják el. A könyvtár társalgójában a költő életét bemutató életrajzi kiállítás megnyitójával folytatódik a költészet ünnepe. 11 órától a középiskolások Kányádi Sándor szavalóversenye veszi kezdetét, amelyet a városi nyugdíjas klubok számára szervezett verses megmérettetés követ. A könyvtári programsorozat zárásaként Elmondom hát mindenkinek! címmel Pregitzer Fruzsina színművész önálló estjét tekintheti meg a közönség.

    Kisvárdán kötetlen könyvtári csevegéssel ünneplik a költészet napját, az eszmecsere után a magyar népdalról szóló előadássorozat keretében a XVI-XVII. század népzenéjével ismerteti meg a közönséget Fekete Krisztián tanár a Weiner Leó Alapfokú Zene- és Művészeti Iskola népi énekes növendékeinek segítségével.

    Felolvasó maratont tartanak április 12-én Sopronban, a GYik-Rendezvényházban. A tervek szerint az egész napos – tíz órán át tartó – programon diákok és nyugdíjasok, tanárok és helyi irodalmárok olvassák fel kedves versüket.

    Ugyancsak csütörtökön 10 órától Zsíros Simon Mária író-költő tart rendhagyó irodalomórát az újfehértói Bajcsy-Zsilinszky Endre Gimnáziumban.

    A Szarvasi Vízi Színpadon és Békéscsabán az Ibsen Ház udvarán a résztvevők 2-3 percben olvassák fel kedvenc verseiket. A verseny április 10-én 12 órakor kezdődik és 11-én 12 órakor fejeződik be. A Cervinus Teátrum és a Békéscsabai Jókai Színház közös rendezvényét nagy érdeklődés kíséri, az eddig beérkezett jelentkezések alapján legalább 600-700 között lesz a fellépők száma. A szervezők szerint ez azt mutatja, hogy széles körben van igény ma is a költészetre, a vonzó és izgalmas rendezvényekre, a rohanó hétköznapokban is odafigyelnek az emberek a versek örökérvényű gondolat- és érzelemvilágára. A szervezők nem titkolt célja egy országos versmondó mozgalom elindítása az eseménnyel, amelyre gyermekek, szülők, irodalmi társaságok, művészek, baráti társaságok, általános és középiskolások, egyetemisták is jelentkeztek.
    MTI nyomán

    Előző cikkAutizmus szakirány indul az ELTE-n
    Következő cikkBudapest 100 a Deák Diákban