Kezdőlap heti kitekintő

Busójárás a (digitális) osztályteremben

A 2021 februárjára tervezett, hagyományos Busójárást a koronavírus-járvány miatt Mohács városa nem tartja meg. Nézzük meg, milyen lehetőségeink vannak mégis foglalkozni a témával a (digitális) osztályteremben az Europeana könyvtár segítségével!

„A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása, a busójárás idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. Régen Farsangvasárnap reggelétől Húshagyókedd estéjéig tartott a mulatság. A Farsang utolsó csütörtökjén a gyermekek öltöznek maskarába.

A busójárás a más népek hiedelemvilágában is megtalálható télbúcsúztató, tavaszköszöntő, oltalmazó, termékenységet varázsló ünnepek családjába tartozik. Mohácson a hagyomány eredetét a törökűzés legendájával is magyarázzák. A mondának – mely szerint a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok megelégelve a rabigát, ijesztő álarcokba öltözve, maguk készítette zajkeltő eszközökkel, az éj leple alatt csónakokkal átkelve a Dunán, kizavarták a törököket Mohácsról – aligha van történeti alapja.” (Forrás: mohacsibusojaras.hu)

Sokaczok. Mohács.

Nézzük meg, milyen dokumentációt találunk erről a Europeana digitális könyvtárban. Arról, mi az Europeana és hogyan lehet még tanórai keretek közt használni, korábbi cikkeinkben olvashatunk.

A Busójárás során használt öltözetekről, maszkokról készült fotókból pár példa:

Mohácsi busójárás
A képeslapokon a mohácsi busójáráson készült képek láthatóak, az 1980-as évekből.
Busó álarcok
Délszláv farsangi maszkok

A Busóudvarról még több kép találhaató a Europeana oldalán.

Felfedezhetjük azt is, más európai országok hogyan ünnepelnek a farsangi időszak alatt.

Feladatötleteink a szabadon felhasználható források alapján:

• puzzle

• szókereső

Eredeti kép: Mohács-szigeti busók
Margitta-szigeti busók
  • thinglink gyűjtemény a szokáshoz kapcsolódó videókkal

Még több kép itt a Busójárásról, valamint Mohácsról.

Az összeállítást készítette Tóth Éva főszerkesztő.

Források:

Előző cikkFarsangoljunk- kicsit másként!
Következő cikk„Mindenkiben munkál valami, ami értékes – csak nem szabad sablonokban mozogni”