Mobil-Kor-Történet, Belltől az okostelefonig

    Az elmúlt közel 140 év telefonálási szokásairól és annak változásairól nyílik kiállítás a Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeumban a Mobilkor Alapítvány gyűjteményéből, kiegészítve a Hírközlési Múzeumi Alapítvány tárgyaival.

    A kiállítási tárgyak között szerepelnek többek között az első hazai asztali telefon, I. Ferenc József osztrák császár és magyar király telefonja, az első „bunkofonok” és a mai okostelefonok.

    A kiállítás 2012. február 1.-2012. május 6-ig látogatható, megnyitó: február 1. 17 óra.

    A Mobilkor Alapítvány ajánlójából:
    Mi az, amit bárhova mész, biztos magaddal viszel? Lakáskulcs? Pénztárca? Mobil nélkül mikor indultál el utoljára? Ugye volt már olyan, hogy visszafordultál érte? Bosszantott vagy örültél neki, hogy nem csöngött egész nap? Nem érezted úgy, hogy kimaradtál valamiből?

    Volt már, hogy elhagytad? Hány barát, régi üzletfél, kapcsolat, titok, féltve őrzött SMS vagy fénykép volt benne? Elgondolkoztál már, hogy hány éve kötődsz ennyire ehhez a kis kütyühöz? Van, aki Magyarországon már tizenhét éve hozzászokott ehhez, az eleinte féltégla méretű kultikus tárgyhoz. Egyes kivételezettek Amerikában ezt a mobil érzést már az 1930-as évektől átélhették. A kezdetben az átlagember számára elérhetetlen státusszimbólum mára teljesen hétköznapi használati tárggyá vált, ami nélkül már nem tudjuk elképzelni az életünket. Nincs olyan korosztály, ami még mindig idegenkedik a mobiltól.

    Van már nagykijelzős, könnyen kezelhető telefon kimondottan az időseknek és van gyerekeknek szánt, “kakaóbiztos” babyfon 3 gombbal. Minden más korosztály azt vesz amit akar, vagy ami a pénztárcájához illik akár telefonról, szolgáltatásról, aki kiegészítőkről van szó. Közben szép csendben felnőtt egy mobil generáció, akiknek már érzésekkel teli emlékei vannak telefonjukkal kapcsolatban. Szerintünk ezeket érdemes megőrizni. Mondhatjuk, hogy van már mobil történelem? Szerintünk igen, ezért csináltuk ezt a kiállítást.

    A mobiltelefóniában másképp halad az idő, szinte naponta van valami új. Naponta mutatnak be újdonságokat, új termékeket.

    Évente egymilliárd telefon készül és már több milliárdot használtunk ezelőtt. Elgondolkodtató, hogy ilyen nagy volumenű műszaki cikk a mai veszélyeztetett világban hova kerül és mi történik vele. Az alapítvány alapítói nemcsak a múltra, hanem a jövőre is gondolnak. Ezért célul tűzték ki azt, hogy az általunk annyira imádott kis eszközök olyan megsemmisítésre és újrahasznosításra kerüljenek, mellyel a jövő nemzedékeinek példát mutathatunk.

     

    Előző cikkLMP: szakmai alapokon döntsenek az igazgatói posztokról
    Következő cikk1359 cm³ – Agyalj rajta!