Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó

A hat hétig tartó Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat nyitórendezvényére 2012. október 1-jén a Gödöllői Királyi Kastélyban kerül sor. Az eseményen adják át az idei múzeumpedagógiai nívódíjakat.

A múzeumpedagógia, a múzeumok oktatásban betöltött, szolgáltató szerepe kiemelkedően fontos. Ezen a téren a múzeumi kínálat az utóbbi években egyre gazdagabb, sokrétűbb lett, kihasználva a múzeumi gyűjteményeknek azt a helyzetükből és jellegükből fakadó előnyét, hogy a gyűjtemény kézzelfogható segítséget nyújt az oktatásban. A pedagógusok, közművelődési szakemberek bevonásával ez a kínálat tovább bővülhet, a kapcsolat egyre szorosabbá, nélkülözhetetlenebbé válhat.

Az Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó programja:

09.00-09.50: Regisztráció
    10.00-10.30: Megnyitó, köszöntők

• L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára
    • Dr. Sepseyné Dr. Vígh Annamária, Emberi Erőforrások Minisztériuma, közgyűjteményi főosztályvezető
    • Dr. habil Kálnoki-Gyöngyössy Márton, MVMSZ elnök, megyei múzeumigazgató
    • Gönczi Tibor ügyvezető igazgató, Gödöllői Királyi Kastély Nonprofit Közhasznú Kft.

10.30-11.30: A Múzeumpedagógiai Nívódíj átadása
    A díjakat átadja:

• L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelősállamtitkára
    • Dr. habil Kálnoki-Gyöngyössy Márton, MVMSZ elnök, megyei múzeumigazgató
    • Káldy Mária igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Képzési Központ

A díjazottak bemutatkozása.

11.30-11.40: Kávészünet
    11.40-12.00: Új múzeumpedagógiai törekvések a hazai felsőoktatásban és a múzeumi gyakorlatban – könyvbemutató
    A kötet szerkesztői: Foghtűy Krisztina-Pirka Veronika.
    A kötetet bemutatja: Dr. Vígh Annamária

12.00-12.15: A Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársainak múzeumpedagógiai bemutatója
    12.15-12.30: Dupla vagy semmi – Múzeumpedagógiai együttműködések
    Szabics Ágnes, múzeumkommunikációs szakember, Műcsarnok

2012 szeptemberétől rendhagyó múzeumpedagógiai foglalkozássorozatot szervezünk Budapest múzeumaiban és galériáiban. A program célja, hogy az általános- és középiskolai osztályok egy-egy művészeti, természettudományi vagy társadalmi témát több szempontból járjanak körbe más-más múzeumban dolgozó múzeumpedagógusok, muzeológusok vagy művészettörténészek segítségével. Az előre meghirdetett programot kiegészítve az általános- és középiskolai tanárok is ajánlhatnak vagy kérhetnek témákat, melyhez minden alkalommal két kiállítóhely múzeumpedagógusa készít foglalkozásokat a különböző korosztályú diákok számára, akik mindkét múzeumba ellátogathatnak.

12.30-12.45: Múzeum kontra sajtó: ki az erősebb?
    Dr. Medgyesi Konstantin kommunikációs vezető, Móra Ferenc Múzeum, Szeged

A kissé provokatív kérdésfelvetésre nem is konkrétan a közvetlen válasz a lényeges, mert tudjuk jól, hogy a média világa milyen erővel bír – inkább az a fontos, hogy a múzeumi szakemberek ismerjék a sajtó gondolkodásának a logikáját és ehhez képesek legyenek adott esetben alkalmazkodni. A sajtó hírverése nélkül a legjobb kulturális kezdeményezéseink is érdektelenségbe fulladhatnak, ezért is kell megtalálnunk a két világszemléket, a sajtó és a múzeum közötti közös pontokat. Hiszem, vannak ilyenek; az előadás ezekről a közös elemekről, metszetekről szól majd.

12.45-13.00: A múzeumpedagógiai programok és a sajtó
    Berényi Mariann újságíró, szerkesztő, MagyarMúzeumok Online, MúzeumCafé

Hogyan jelennek meg a sajtóban a múzeumpedagógiai programok? Milyen eszközökkel élnek a múzeumok, hogy a különböző korosztályoknak szóló múzeumpedagógiai programjaikat közismertté tegyék? Elegendő-e, ha a múzeum sajtólistáján kiküldik a programokról vagy az elért eredményekről szóló sajtóanyagot? Milyen sajtóanyagot tudnak az újságírók hatékonyan felhasználni? Melyek a múzeumpedagógiai sajtóanyagok legjellemzőbb hibái? Az elmúlt két évben a MagyarMúzeumok Online szerkesztőségébe érkezett sajtóanyagok elemzése.

13.00-13.15: Szakmai magazin a kortárs muzeológiában
    Martos Gábor, a Múzeum Café főszerkesztője

13.15-13.30: Zárszó, tájékoztatás a délutáni programokról
    14.30-17.00: Szakmai programok délutánja