Kezdőlap jó példák

Magyar diák a 2015-ös nemzetközi vitavetélkedő győztese!

medium_ryan_anna.jpg

A magyarországi Ryan Anna érvelt a legmeggyőzőbben, és megnyerte a német nyelvű vitavetélkedő nemzetközi döntőjét Rigában

Közép- és Kelet-Európa négy legjobb ifjú vitázója ütköztette ma nézeteit egy izgalmas döntőben arról, hogy „Kötelezően érvényes legyen-e az Európa Tanács tagállamai számára, hogy évente minimum létszámban menekülteket fogadjanak be?“ A Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi döntőjében a magyarországi Ryan Anna (18) került ki győztesen, őt szorosan követte a cseh František Posolda a második helyen és Dörner Csenge a harmadik helyen.

A négy döntősnek a nemzetközi döntő hetében kellett bizonyítania és a válogatók, majd az elődöntő után bekerültek a döntőbe. 24 percük volt a zsűrit érveikkel meggyőzni. A lett Nemzeti Könyvtár termében közel 400 vendég hallgatta a gyakorlott vitázókat. Ryan Anna és Dörner Csenge a vitában a menekültek meghatározott létszáma mellett érvelt, František Posolda pedig ellene.

„A többiek nélkül nem sikerült volna ilyen jól a vita. Igazi csapatmunka volt. Nem egymás ellen, hanem egymással vitáztunk, és ez nagyon tetszett nekem”, mondta Ryan Anna a döntő után. Eddig a pillanatig azonban nagyon hosszú út vezetett, mert neki és a döntőhét többi 15 résztvevőjének nem csak az egymásra odafigyelést és a pontos, tárgyilagos érvelést kellett megtanulnia, hanem jól kellett érvényesülniük az iskolai és a nemzeti szintű vetélkedő fordulóiban is.

Tudjuk, hogy nem a győzelem, hanem a részvétel fontos, mert a Vitázik a világ ifjúsága mindenek előtt arra akarja ösztönözni a fiatalokat, hogy aktuális társadalompolitikai témákban kritikusan foglaljanak állást. A német nyelven zajló vitákban ezenkívül az idegennyelv-tudásukat is próbára tehetik és fejleszthetik. „A résztvevők nagymértékben hozzájárulnak az egységes Európa megteremtéséhez, hiszen ők jelentik a jövőt”, méltatta a projektet a köszöntőbeszédében Edelgard Bulmahn, a Német Parlament alelnöke.

A „Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi vitavetélkedő – közép- és kelet-európai országos vetélkedő” – a Goethe Intézet, az Emlékezet, Felelősség és Jövő Alapítvány, a Közhasznú Hertie Alapítvány és a Külföldi Német Iskolák Központi Igazgatóságának közös projektje. A projekt 2005-ben indult útjára, és eddig 8 ország több, mint 10.000 tanulója vett részt benne.

A média partner a Latvijas Avīze lett napilap volt. Lettországban a IX. nemzetközi döntőt a Konrad-Adenauer-Stiftung is támogatta.
További információ a Vitázik a világ ifjúsága projektről:

A IX. nemzetközi döntő résztvevői:

1. hely: Ryan Anna, ELTE Trefort Ágoston Gimnázium, Budapest, 2015 szeptemberétől: Corvinus
2. hely: František Posolda, Erzbischöfliches Gymnasium, Prága
3. hely: Dörner Csenge, Német Nemzetiségi Gimnázium, Budapest
4. hely: Iva Lambová, Matyáš-Lerch-Gymnasium, Brüno

A nemzetközi döntőhét összes résztvevője (2015-ös országos döntők győztesei)

Csehország

Iva Lambová, Matyáš-Lerch-Gymnasium, Brüno
František Posolda, Erzbischöfliches Gymnasium, Prága

Észtország

Kristin Sigus, Deutsches Gymnasium, Tallinn
Anna-Liisa Merilind, Deutsches Gymnasium, Tallinn

Lengyelország

Wojciech Grabowski, VI. Kochanowski-Gymnasium, Radom
Julia Ledwoch, Konopnicka-Gymnasium, Opole

Lettország

Pavel Hlushko, Herderschule, Riga
Kārlis Blūms, Staatliches Deutschen Gymnasium, Riga

Litvánia

Džiugilė Kersnauskaitė, Viekšniai-Gymnasium, Viekšniai
Adomas Jankauskis, Jesuitengymnasium, Kaunas

Magyarország

Dörner Csenge, Német Nemzetiségi Gimnázium, Budapest
Ryan Anna, ELTE Trefort Ágoston Gimnázium, Budapest, 2015 szeptemberétől Corvinus

Oroszország

Andrei Gordin, Gymnasium Nr. 74, Szentpétervár

Anastasia Solopova, Schule Nr. 2104, Moszkva

Ukrajna

Vitalina Nizhinska, Schule Nr. 53, Kijev
Valeriia Diachuk, Oleh-Olzhytsch-Schule Nr. 1, Mykolaji

Forrás: Sajtóközlemény Riga

Előző cikkHamarosan startol a Digitális Erőmű, Ózd legizgalmasabb kulturális projektje (x)
Következő cikkDrónok a tanteremben?