Kezdőlap Digitális eszközök

Gondolkodjunk együtt a digitális állampolgárságról!

A  Virtuális Egyetem soron következő online kurzusa július 1-én indul „Gondolkodjunk együtt a digitális állampolgárságról!” címmel.

Hogyan éljük az online életünket ma és hogyan szeretnénk holnap? Van-e online és offline életünk, személyiségünk? Elkerülhetjük-e, hogy digitális állampolgárokká váljunk? Mit jelent a digitális élet az iskolában, a munkahelyen és otthon? Hogyan magyarázzuk el a szomszédunknak, hogy mi a digitális állampolgárság? Hogyan növelhetjük digitális tudatosságunkat, hatékonyságunkat és eredményességünket?

A kurzus szervezői:
Dobó István, Domonkos Katalin, Habók Lilla, Korencsi Krisztina, Lévai Dóra, Papp-Danka Adrienn, Szabó Orsi, Takács Anita, Tóth Renáta, Varga-Tóth Katalin

A kurzus kulcsszavai:
digitális állampolgárság, élet offline és online, digitális hétköznapok, digitális tudatosság, kommunikáció és közösség, iskolai felhasználás, digitális osztályterem, internetbiztonság, IKT-kompetencia

A kurzus módszerei, tanulásszervezés:
A kurzus rövid online vitaindító előadásokra épül, majd az adott témával kapcsolatos interaktív gyakorlati feladatok következnek, illetve online beszélgetésre és vitára hívják a résztvevőket. A facilitátor az online tanulóközösség segítője, aki szükség esetén a gyakorlati feladatok megoldásához szükséges problémákban segít.

A kurzus ütemterve, időbeosztása:
A kurzus indulása: 2013. július 1. – 2013. július 1-jén 15 órakor rövid bemutatkozás a Facebook csoportban.

Jelentkezési határidő:
2013. június 30. éjfélig lehet a nyilvános Facebook csoportba történő bejelentkezéssel, amivel jelzi, hogy részt szeretne venni a kurzuson, egyéb teendője nincs. Akkor válik a kurzus résztvevőjévé, ha a csoportba a belépési kérelmét elfogadták a szervezők.

A kurzus tervezett befejezése: 2013. július utolsó hete
Az előadásokon kívül a gyakorlati feladatokkal átlagosan heti kettő-három munkaórát igényel.

Tartalmi előismeretek:
A kurzushoz előismeretek nem szükségesek, bárki számára nyitott.

Technikai előismeretek:
A részvételhez minimális felhasználói számítógépes ismeretek szükségesek.
A Facebook és a Google+ (Gmail.com e-mail cím) közösségi oldalakon a kommunikációhoz való általános felhasználói ismeretek szükségesek.
A kurzus során a fogalomtérkép és a digitális tudásmegosztó fal heti rendszerességű, a csoportkommunikációs felület használata várhatóan napi rendszerességű lesz.

Technikai feltételek:
A Facebook csoporton való kommunikációhoz és az előadások követéséhez egy átlagos internet-hozzáféréssel rendelkező számítógép szükséges. Az online megbeszélésekhez/vitákhoz szükséges eszközök: hangfal, mikrofon.

Az ideális résztvevő:
A kurzust mindazoknak ajánlják a szervezők, akik nyitottak az újdonságokra, és akik a mindennapokban kezdő/átlagos felhasználóként használják az internetet:

• nem tudják, mit takar a digitális állampolgár kifejezés, de szívesen rájönnének, hogy valójában tudják
  • a hétköznapokban is sokat töprengenek / beszélgetnek a digitális állampolgársággal kapcsolatos témákról
  • a digitális állampolgárság téma rajongói, szakértői vagy megszállott kutatói
  • úgy gondolják, hogy a közös gondolkodás közelebb hozhatja számukra a digitális állampolgárság elméletét és gyakorlatát
  • ötleteikkel, meglátásaikkal segíteni szeretnének egy induló, országos tudományos kutatást a témában

A kurzus láthatósága:
A kurzus csoportkommunikációs felülete nyilvános, bárki láthatja a bejegyzéseket és a tagokat, a kurzus résztvevőinek felsorolását.
A kurzus gyakorlati feladatainak megoldása és az online megbeszélések/viták nyilvánosak, bárki számára elérhetőek.

Költségek:
A kurzus minden résztvevő számára ingyenes, a képzés során nincsenek költségek.

A kurzus linkgyűjteménye:
Digitális állampolgárság könyvjelzője: www.delicious.com/digitalisallampolgarsag
Facebook-csoport elérhetősége: https://www.facebook.com/groups/541578435901950/
A fogalomtérkép elérhetősége: http://bit.ly/11kVxtv
A tudásmegosztó digitális fal elérhetősége: http://bit.ly/17iz4St

Előző cikkValódi és virtuális terek a magyar fiatalok életében, avagy hogyan él és gondolkodik a magyar FB-generáció?
Következő cikkEMMI közlemény: egyetlen intézmény sem szűnik meg jogutód nélkül