Mire emlékszünk? A közösségi memória szelektivitása Magyarországon és a nagyvilágban

A Történelemtanárok Egylete 2013. évi konferenciáját a nemzeti emlékezet témakörének szenteli.

A kollektív és egyéni emlékezet kutatása nem számít teljesen újnak vagy szokatlannak a történettudományban, mégis az utóbbi időben szokatlanul élénk érdeklődés tapasztalható e témakörben. A konferencia neves előadók bevonásával arra keresi a választ, hogy mi jellemzi általában egy nemzeti közösség kollektív emlékezetét, mikor és miért válik szelektívvé, irányítható-e a kollektív történelemkép a mindenkori hatalom részéről stb. A rendezvény szervezői szeretnék mindezt összevetni a különböző európai emlékezeti sémákkal, különös tekintettel a Magyarországgal szomszédos országok népeire.

Tervezett program:

Megnyitó

Előadások

1.    Kollektív emlékezet vagy történetírás?
    Gyáni Gábor, akadémikus, MTA BTK TTI, kutatóprofesszor

2.    Nemzeti emlékezet, nemzeti felejtés
    Csepeli György, egyet. tanár, ELTE TÁTK, Szociológiai Intézet

3.    Egy történelmi önarckép: az Egyesült Államok
    Mózes Mihály, egyet. tanár, EKF Történettudományi Intézet

4.    Herr Karl és Herr Kurt. Történelemkép Ausztriában.
    Fiziker Róbert történész, levéltáros, MNL országos Levéltár

5.    Közös múlt – külön történelem. Elemzések, viták a cseh és a szlovák nemzeti emlékezetről, nemzettudatról.
    Szarka László, tud. főmunkatárs, MTA BTK TTI

Kerekasztal:
    Van-e jobboldali és baloldali történelem Magyarországon?
    A beszélgetés résztvevői: Földes György, Gyurgyák János, Schmidt Mária

Szekció:
    A kerettanterv változásai. Módszertani javaslatok. Ajánlások megfogalmazása.
    Vitaindító: Kojanitz László

A konferencia támogatója:
    Budapest Főváros Önkormányzata, Főpolgármesteri Hivatal

A konferencia időpontja: 2013. október 12.
    A regisztráció kezdete 9 óra. A program 10 órakor kezdődik.

Hely: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.)

Részvételi költség: 1000 Ft – A Történelemtanárok Egylete tagjainak és az előre regisztrált egyetemi, főiskolai hallgatóknak,
    diákoknak ingyenes.

Jelentkezési határidő: 2013. október 4.

Jelentkezés és további információ: http://tte.hu/toertenelemtanitas/toertenelemtanarok-orszagos-konferenciaja/7736-toertenelemtanarok-23-orszagos-konferenciaja

Előző cikkInnovatív pedagógusokat és intézményeket támogató program a Microsofttól
    Következő cikkCollegium középiskolás program