„Múzeumok Mindenkinek” – Lezárult a kulturális sikerprojekt

      – Mérföldkőhöz érkezett a 2008-ban elindított, Magyarországon és nemzetközi viszonylatban is egyedülálló, a magyar múzeumi módszerek, múzeum és iskola kapcsolatát megújító „Múzeumok Mindenkinek” Program (MMP) – Múzeumok oktatási és képzési szerepének erősítése – Központi módszertani fejlesztés TÁMOP – 3.2.8/A/08/2008-0002, melynek aktív szakasza 2014. február végén lezárul.- fogalmaz a sajtóközlemény. Részletek a Modern Iskola honlapján.

      A projekt megvalósításának operatív munkáit a Szabadtéri Néprajzi Múzeum egyik igazgatóságaként működő Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (MOKK) a 40 fős országos múzeumi koordinátori hálózata bevonásával végzi. A 2008-ban elindított projekttel a MOKK a nemzetközi trendeknek megfelelő színvonalú, szemléletváltást generáló, széleskörű szakmai tevékenység kibontakoztatására vállalkozott.

    A múzeumok ismeretátadást támogató szerepének fejlesztése céljából kiemelt szerepet kapnak a projektben a múzeumi szakembereknek és pedagógusoknak szervezett tovább¬képzések, valamint a módszertani kutatásokon alapuló szakmai anyagok kidolgozása és disszeminációja. A korszerű múzeumi ismeretek elterjesztéséhez, a múzeumok és a köz¬oktatási intézmények közötti együttműködés erősítéséhez jelentős mértékben hozzájárul a MOKK országos múzeumi koordinátori hálózata.

    A projekt keretében 10 mintaprojekt és négy kuttás valósult meg. Az alábbiakban ezekről számolunk be: 

    Mintaprojektek

    A mintaprojektek célja volt gyakorlati példákon keresztül megismertetni, megértetni a múzeumi munkatársakkal a projekttervezés és projektmenedzsment, pénzügyi tervezés és lebonyolítás, pályázatírás, közbeszerzések, projekt megvalósítás és kommunikáció lépéseit. A tíz mintaprojekt amellett, hogy segítséget adott a pályázatok megírásához és beadásához, egyben hozzájárult az MMP kiemelt projektben alkalmazott módszertanok didaktikai alkalmazásának elterjesztéséhez is.

    Kutatások

    A projekt keretében a MOKK négy kutatást, illetve módszertani fejlesztést végzett. (Múzeumok a közoktatás szolgálatában; Helyzetkép és perspektívák. Múzeumpedagógia Magyarországon 2008-2009; Élmény és tudás. Múzeumi szakemberek a közoktatás szolgálatában; Tudás és gyakorlat – Múzeumpedagógiai módszerek, Európai példák és hazai alkalmazások) Mindezen eredményeket hasznosítva a MOKK tíz hiánypótló akkreditált képzést dolgozott ki, és felépítette a Múzeumi à la carte nevű országos múzeumpedagógiai adatbázist, hogy elősegítse az iskolák és a múzeumok közötti tudatos kapcsolatépítést.

    A Múzeumpedagógia projekt keretében tízféle akkreditált továbbképzés és 3 e-learning képzésen összesen 593 hallgató végzett, folyamatosan lehet jelentkezni most is, izgalmasak a témák és  Az alábi linken lehet ezekről részletesen informálódni. KÉPZÉSEK

    A projekt keretében öt év alatt megvalósult 42 ingyenes képzést összesen 593 hallgató (210 pedagógus és 383 múzeumi szakember) végezte el. Szem előtt tartva a projekt konvergenciát érintő célkitűzéseit, képzéseinkre az ország valamennyi megyéjéből érkeztek hallgatók.

    A MOKK a felnőttképzési programok elindításakor magas mércét állított helyett önmagának és a közreműködőknek, így lett 2008-ban a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – a hazai múzeumok között elsőként – a Felnőttképzési Akkreditációs Testület által minősített akkreditált felnőttképző intézmény.

    A képzések kidolgozásánál nem csak a legújabb múzeumi ismeretátadási és vezetési irányzatok, nemzetközileg elismert módszerek megismertetése volt elsődleges szempont, de a legmodernebb képzési módszereket is beültettük programjainkba. Ennek szellemében indítottuk el a magyarországi múzeumok között első és egyedülálló e-lear­ning kurzusainkat is.

    2003-ban a Skanzen korábbi irodaépületének átalakításával született meg a néprajzkutató és pedagógus nevével fémjelzett Csilléry Klára Oktatóközpont. A 600 m2 alapterületű épületben egy 60 fős előadóterem, négy kézműves műhely, egy drámapedagógiai terem és egy kutatószoba kapott helyet. Képzési helyszínként használjuk a Szabadtéri Néprajzi Múzeum 21. századi technikával felszerelt Igazgatási Épületének Konferenciatermét, a gyűjteményi raktárakat, a Néprajzi Látványtárat, az adattárakat, a restaurátor műhelyt, a Skanzen tájegységeit, valamint külső helyszínként több budapesti partner múzeumot.

    ORSZÁGOS KOORDINÁTORI HÁLÓZAT: 40 FŐS HÁLÓZAT 566 RENDEZVÉNYE

    Kiemelkedő eredményünk az országos koordinátori hálózat létrehozása.

    A múzeumi szakma megújulását és a minél szélesebb körű szemléletváltást segítette az öt év alatt szervezett 566 koordinátori projektrendezvény (múzeumi információs nap, megyei múzeumpedagógiai évnyitó, helyi múzeumpedagógiai akció, találkozó közoktatási intézményekkel, illetve helyi múzeumpedagógiai szakemberekkel), valamint a koordinátori hálózat belső fejődését, és a koordinátorok továbbképzését szolgáló 74 országos rendezvény (munkacsoport találkozók, műhelygyakorlatok, szakmai fórumok).

     

    A program eredményeinek terjesztése érdekében egy 10 + 1 kötetes Múzeumi Iránytű sorozatot jelentettek meg, valamint egy 9 kötetes Múzeum Iskola sorozat is elérhető, ezen a linken: DISSZEMINÁCIÓ

    A szélesebb körben történő tudásátadást nyomtatottan és online is elérhető módszertani kiadványok, képzési tankönyvek kidolgozásával, saját honlapról elérhető ingyenes online képzések (e-learning), valamint sajtómegjelenések, konferenciákon, kiállításokon történő megjelenések révén sikerült elérni.

     A virtuális térben is sikeres volt a fejlesztés: 4876 felhasználó regisztrált a honlapra, ami megkapta a „Kiváló Magyar TArtalom” és a „Felhasználóbarát honlap” minősítést is. Itt érhető el: HONLAP A HOLNAPNAK

    A „Múzeumok Mindenkinek” Program eredményeinek minél hatékonyabb módon történő kommunikálása érdekében a 2010-ben indított honlapot (mokk.muzeumokmindenkinek.hu) az infokommunikációs változásokkal lépést tartva megújítottuk, és mokk.skanzen.hu néven az addigi tartalmakat is megtartva, de újrastrukturálva elindítottunk egy korszerű és felhasználóbarát honlapot.

    A 226 részt vevő múzeum 791 kiállítása és 2205 foglalkozása érhető el az ún.„MÚZEUMI À LA CARTE” program keretében. 

    A megújított honlap részeként korszerű megjelenési felületet kapott a Múzeumi à la carte is, amelyen a magyarországi múzeumok múzeumpedagógiai és kiállítási kínálatát kereshetik több szempont szerint (település, tantárgy, tematika, életkor, időpont, stb.) a pedagógusok és a nagyközönség.

     

    PROJEKT INFORMÁCIÓK:

     

    A projekt összköltsége: 438 233 032 forint.

     

    PROJEKTMENEDZSMENT

    Projektmenedzser: dr. Bereczki Ibolya,a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese

    Projekt szakmai vezető: Káldy Mária, a MOKK igazgatója

    Projekt gazdasági vezető: Tusán Róbert, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum gazdasági igazgatója

     

    A projekt gazda neve és elérhetősége:

    Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2000 Szentendre, Sztaravodai út

    Tel: 26/502-500 Fax: 26/502-502

     

    A közreműködő szervezet neve és elérhetősége:

    ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. 1134 Budapest, Váci út 45. C épület.

     

    Irányító hatóság:

    Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Humán Erőforrás Programok Irányító Hatósága

     

    Előző cikkEgy exkluzív karrier-verseny a felsőoktatásban tanulóknak- mire számíthatnak a középiskolások?
    Következő cikkKözépiskolai karrierirodákkal segíthetik a fiatalok foglalkoztatását