Kultúrkaland – támogatott élmény

10 nap ünnep évente két alkalommal az élményszerű oktatásért

A 2015. május 5-16. között szervezett program a Kultúráért Felelős Államtitkárság, a Köznevelésért Felelős Államtitkárság, a Magyar Állami Operaház és Erkel Programirodája, az alábbiakban felsorolt fővárosi közgyűjtemények, a MÁV-START Zrt. és a BKK Zrt. összefogásával valósul meg.

Az OperaKaland-KultúrKaland részletes tájékoztatója itt olvasható.

Az idei tavaszi kalandra a jelentkezési határidő: 2015.03.31.

Az aktuálisan csatlakozott közgyűjtemények honlapjainak címe és neve és letölthető tájékoztatójuk itt érhető el.

A modellprogram célja:

• a nemzet kincseinek megismertetésével a nemzet egységének megélése
    • a kulturális kínálatnak a köznevelési rendszer általi befogadhatóvá tétele
    • a kulturális alapellátás modelljének kidolgozása
    •valamint az opera és a közgyűjtemény-pedagógia műfajának diákokkal és pedagógusokkal történő megismertetése.

Az OperaKaland az opera műfajának diákok körében történő népszerűsítése érdekében 2013 májusában indult. Egy évvel később fővárosi közgyűjtemények is csatlakoztak a programhoz, s ezzel az OperaKaland valódi KultúrKalanddá bővült. 2014 májusában az Erkel Programioda kezdeményezésére az OperaKaland résztvevői előtt megnyíltak egyes múzeumok, könyvtárak és a Levéltár kapui is! A 2014 őszi KultúrKalandon, vagyis közgyűjtemény-pedagógiai foglalkozásokon mintegy 3000 diák vett részt.

Idén tavasszal harmadik alkalommal lesz KultúrKaland. A „kalandozók” ebben a tíz napban egyedülálló módon ingyenes múzeum-, könyvtár-, vagy levéltár-pedagógiai foglalkozáson vehetnek részt, a múzeumi belépők egységesen 300,- Ft-ba kerülnek.

Az operaelőadás és a kulturális foglalkozások a Köznevelésért Felelős Államtitkárság szakmai támogatásával valósulnak meg, és az adott iskola helyi pedagógiai programja szerint tanórának minősülhetnek.

A részt vevő közgyűjtemények az oktató munka eredményessége érdekében a látogatás előkészítésére, a szükséges előzetes információk biztosítása érdekében felkészítő, és a befogadást segítő feldolgozó anyagokat állítanak össze. Ezek az anyagok a közgyűjtemények honlapján lesznek elérhetők.

Az idei tavaszi kalandra a jelentkezési határidő: 2015. március 31.

Jelentkezni az operakaland@opera.hu e-mail címen lehet. További információ a program felhívásában olvasható.

A KultúrKaland során a csatlakozó közgyűjtemények a kerettantervi tematikát alapul véve dolgoztak ki foglalkozásokat, és a tanügyigazgatási terminológiára építő sillabusz segítségével kívánják megkönnyíteni a pedagógusok munkáját mind az elszámolhatóság, mind a tanmenetbe történő beilleszthetőség tekintetében.

Kalandra fel – opera és múzeum egy napon!

Forrás: MTI – és a Skanzen honlapja.

Előző cikkJó gyakorlat és ötletszerzés a cél – kiállítás a konferencián(x)
    Következő cikkIskolai mosdók felújítására kerülhet sor