Kezdőlap Jeles Napok

Konferencia a népmesékről

A népmese napja alkalmából 2023. szeptember 22-én rendezi meg a XIX. Országos népmese-konferenciát a Magyar Olvasástársaság (HUNRA), a Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület és a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség.

Forrás: filmkocka

2005 óta a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére, Benedek Elek születésnapja, azaz szeptember 30-a, a magyar népmese napja alkalmából rendezik meg a magyar népmese napját. Az elmúlt években egyre szélesebb körben vált ismerté ez a jeles nap. Számos rendezvény társul hozzá országszerte, ezúttal a Mese a családban, család a mesében című konferenciáról adunk hírt, amely számos pedagógiai ötlettel gazdagíthatja a résztvevőket.

A konferencia programja

8:30-9:30 Regisztráció

9:30-10:00 Köszöntők

• Tóth Máté, a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár igazgatója
  • Pompor Zoltán, a Magyar Olvasástársaság HUNRA elnöke
  • Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület és Szövegfolklór Egyesület

10:00-10:30 Mese a családban, család a mesében

Kádár Annamária, egyetemi oktató, pszichológus (Debreceni Református Hittudományi Egyetem)

10:30-11:00 Mese és szocializáció

Horváth Judit, pszichológus,biblioterapeuta (Egészségfejlesztési Iroda, LEK vezető)

11:00-11:20 Szünet

11:20-11:30 Mesemondás Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség

11:30-12:00 A mesemondás, a család és a hajlék nélküliek

Bumberák Maja, mesemondó (Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület)

12:00-12:30 Az Arany család mesegyűjteménye

Domokos Mariann, folklorista (BTK Néprajztudományi Intézet)

12:30-13:30 Ebédszünet; Kiállításmegnyitó

13.30-15.30 Workshopok

13:30-14:30 Workshop 1. (választható opció)

1. Szavakkal átölelni – mese és játék a családban a módszer tükrében

Kerekes Valéria, egyetemi oktató, kutató (ELTE Tanító- és Óvóképző Kar Neveléstudományi Tanszék)

1. Mesék különleges terepen: alkotó, fejlesztő metamorphoses meseterápiás foglalkozások lehetőségei gyermekotthoni, és/vagy fogyatékossággal élő személyek, kihívást jelentő viselkedést mutató gyermekek körében

Pechan Eszter, intézményvezető (Budapest III. Kerületi Csalogány Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola, EGYMI, Kollégium és Gyermekotthon)

1. Tekergő mesekártyák – belső képalkotás segítése mesekártyákkal, meselátó, mesejátszó workshop kisiskolásoknak

Hajós Erika, elnök, mesemondó (Tekergő Meseösvény Közhasznú Egyesület)

14.30-15:30 Workshop 2. (választható opció)

1. Karácsonyváró, ünnepváró

Dienes Éva, gyerekkönyvtár-vezető, mesemondó, Népmesekincstár foglalkozásvezető (FSZEK Sárkányos Gyerekkönyvtár)

1. Pompás Napok népmese-foglalkozás és módszertani kiegészítés

Kormos Rebeka, társalapító és mesemondó (Pompás Napok – nevelés játékkal és mesével)

1. Hogyan mondjunk mesét kisiskolásoknak?

Hacsi Anna, mesemondó (Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület)

15:30: A népmese-konferencia zárása. Mesemondás: Varga-Fogarasi Szilvia

Helyszín: Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár Szentendre, Pátriárka u. 7.

További információ a rendezvényről: itt

Előző cikk„A közös kódolás mindannnyiunkat magával ragad” – interjú
Következő cikkTanártalálkozások – „sok bizalmatlanságból, tudáshiányból épült falat kellett lebontani”