Kezdőlap Jeles Napok

Családi medvenap a FSZEK Központi Könyvtárában

Írásunkban ezúttal a február elején esedékes „medveprogramok” egyikét ajánljuk Olvasóinknak.

Forrás: Pixabay

Mint az köztudott, a néphiedelem szerint február 2-án muszáj meg kell nézni, hogy  téli álmából felébredve kibújik-e a medve a barlangjából. Ha ugyanis süt a nap, és meglátja az árnyékát, akkor újra visszafordul és hosszú lesz még a tél. Ha viszont borús az idő, nem látja meg az árnyékát, kint marad, és elindul táplálék után, vagyis vége a téli időjárásnak, közel van a tavasz.

A magyar gyerekek számára az is közismert, hogy ez a probléma a medve számára sem egyszerű. Lelkiállapotát Weöres Sándor is megörökítette a következő versében:

A medve töprengése

Jön a tavasz, megy a tél,
Barna medve üldögél:
– Kibújás vagy bebújás?
Ez a gondom óriás!

Ha kibújok, vacogok,
Ha bebújok, hortyogok:
Ha kibújok, jót eszem,
Ha bebújok, éhezem.

Barlangból kinézzek-e?
Fák közt szétfürkésszek-e?
Lesz-e málna, odu-méz?
Ez a kérdés de nehéz!

Ehhez kapcsolódóan számos szabadidős programot kínálnak évek óta a különböző állatkertek és vadasparkok. Így például Pécsett idén is megrendezik a hagyományos Medve-napot, Marosvásárhelyen a MedvenapoZOO programjain vehetnek részt az érdeklődők, Debrecenben Mackófesztivál, illetve Mackófarsang várja látogatóit. Ezúttal azonban egy beltéri, gyermekkönyvtári programól adunk hírt.

Forrás: Pixabay

Miért kell mindig aludni??
Mese a medvebocsról, aki nem akart téli álmot aludni

Indulj el Kószamackóval és keress nyomokat a hóban,
barátkozz a téli erdő állataival,
ismerkedj a téli égbolt csillagaival,
segíts Tavasztündérnek minden virághoz megtalálni a hozzá illő illatot,
és ültess magokat, hogy tavaszra virágba borulhasson a könyvtár kertje!

Felfedezős, keresgélős játék február 3-án, szombaton a Központi Könyvtár Sárkányos Gyerekkönyvtárában (1. szint) és Zenei Gyűjteményében (8.szint).

Időpont: 2024. február 3., szombat, 10:00-16:00-ig
Helyszín: Központi Könyvtár (Budapest, VIII., Reviczky u.1.)
Ajánlott korosztály: óvodás- és kisiskolás kor
A játékba bárki bekapcsolódhat folyamatosan, egész nap 10 és 16 óra között a Központi Könyvtárban, előzetes regisztráció nem szükséges.

További programok a nap folyamán:

10:00-16:00 folyamatosan – magültetés a Zenei Gyűjteményben (8. szint)
11:00-12:00 „Állati jó” mesedélelőtt Dienes Évával a Sárkányos Gyerekkönyvtárban (1. szint)
14.30-15:00 Mesés zene – Zenés mese: tél a zenében a Zenei Gyűjteményben (8. szint)

A programokról érdeklődni a csaladinap@fszek.hu e-mail címen lehet.

A rendezvény résztvevői a megjelenésükkel együtt tudomásul veszik, hogy a rendezvényen fotó/videófelvétel készül, amelyet a Budapest Könyvfőváros 2023 és a könyvtár honlapján vagy a közösségi média oldalain közzétehet. Az adatkezelés önkéntes hozzájáruláson alapul. A felvételen látható érintett írásban kifogásolhatja az arcmása közzétételét.

A rendezvény a Budapest 150 – Könyvfőváros 2023 eseménysorozat részeként valósul meg.

Előző cikk„A pedagógus egyik legfontosabb „eszköze” a saját személyisége” – interjú
Következő cikkKicsoda Pom Pom?