Strena – újévi „ajándékozás”

A karácsonyi ajándékozás senki előtt nem ismeretlen. A régi európai hagyomány azonban ismeri az újévi ajándékozás, az úgynevezett strena hagyományát is. Ezt mutatjuk be, egy újévi játékötlettel kiegészítve.

Forrás: Pixabay

Az újévet XIII. századi okleveleink „strenarum dies”-nek hívják. A városok ugyanis ezen a napon  tartoztak a királynak ajándékot (strenuales) adni. A későbbiekben az ajándékozás általánosan elterjedt. Számos helyen váltak népszerűvé a gyakran versbe szedett újévi szerencsekívánatok is. Ezeket gyakran „ajándékként”, „strenaként” nyújtották át vagy szavalták el az ilyen köszöntőket főleg iskolamesterek írták és tanították be. Ezek szép példaként maradt ránk a Körmendi-kódex egyik szövege is. Ezt Baksai Textor (Takács) György körmendi református iskolamester jegyezte fel 1684-ben, „Strena, újesztendőbélé ajándék” címet viseli. Szövege a következő:

1. „A magyarországi koronás királyurunk ő felségének ajándékozom amaz rettenetes erős oroszlánt, a több fene bestiáknak mintegy hatalmas királyát, és ama nagy sebességgel magasan felröpülő saskeselyűt, az aërben röpöső több madaraknak királyát.
    2. A felséges koronás királyurunk után lévő gubernátoroknak, fejedelmeknek, méltóságos uraknak, kapitányoknak, hadnagyoknak, magistratusoknak és bíráknak, egyszóval minden tisztben, hivatalban és méltóságban helyheztetett becsületes őrálló uraiméknak ajándékozom ama serényen magány vigyázó darut.
    3. A szántóvető köz- és parasztrendnek ajándékozom ama munkás hangyalt (= hangyát).
    4. A kereskedőknek ajándékozom a méhecskét.
    5. A lelkipásztorokat megajándékozom az érckígyóval.
    6. Az Isten igéjét hallgatóknak ajándékozom a szelíd juhot.
    7. Az atyáknak s anyáknak ajándékozom az ő csirkéit nevelő tyúkot.
    8. A fiaknak és a leányoknak ajándékozom az ő anyjok szavára serényen futó csirkéket.
    9. Az házas férfiaknak és asszonyoknak ajándékozom az halcion madarat.
    10. Az ifjaknak ajándékozom a sólymot, aki kedves madár, de ritka és nehezen fogattatik meg.
    11. Az szűz leányoknak ajándékozom az unikornist.
    12. Az özvegy asszonyoknak ajándékozom a köserves özvegy gerlicét.
    13. Az árváknak ajándékozom a fülemülét.
    14. A gazdáknak ajándékozom a pálmafát.
    15. A gazdasszonynak ajándékozom a tekenyős békát.
    16. A szolgáknak és szolgálóknak ajándékozom az ébren aluvó nyulat.
    17. Az Isten igéjét hallgatóknak és penitenciatartóknak ajándékozom a koronát.
    18. A nem munkálkodónak ajándékozom a ptücsköt.
    19. Az Isten igéjét nem hallgatóknak ajándékozom az hitvány szúnyogot.”

A ma már kevéssé használt szimbólumok közül az oroszlán és sas a nemességet, a daru a becsületet és éberséget, az érckígyó Krisztust, a halcion, vagyis a jégmadár a hűséget, a sólyom a kísértések elkerülését, az unikornis, vagyis az egyszarvú a „mennyei vőlegényt”, azaz Jézust, a gerlice az özvegyi tisztaságot, a korona a mennyei jutalmat jelenti. A fülemüle, pálmafa, teknősbéka pontos jelentését ma már a kutatók sem ismerik pontosan, talán a vigasztalásra, gyarapodásra és türelemre utalnak.

+ 1 tipp: beszéljük meg, kit, hogyan ajándékoznánk meg az osztályból, csoportból? Miért?

… és másokat?

például:

• a testvérosztályt?
    • az iskolai portást?
    • a napközis nevelőket?
    • az osztálykirándulás buszsofőrét?

Előző cikkBest of Modern Iskola 2021: Szeptember
    Következő cikkBest of Modern Iskola 2021: Október