Egy különleges hangoskönyvtár

Az újonnan megnyílt archívumok számos izgalmas lehetőséget kínálnak az oktatás számára – és emellett szórakoztatnak is. Ezúttal az MTVA rádióarchívumát mutatjuk be írásunkban, hol olyan újabb csemegéket hallgathatunk, mint Szabó Magda Abigéljének új feldolgozása, vagy a Vajdai Vilmos-féle Utas és holdvilág.

Forrás: Pixabay

„Az MTVA Archívuma a digitális oktatásra történő átállás és a tartalmas szórakozás elősegítése érdekében Hangarchívumából több száz hangoskönyvet és komolyzenei művet tesz online szabadon elérhetővé kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A választékban kötelező és ajánlott olvasmányok, rádiójátékok, mesék, komolyzenei művek egyaránt megtalálhatók, melyekből mindenki választhat érdeklődésének ízlésének megfelelően” – olvasható a https://archivum.mtva.hu/radio weboldalon.

Ez a hangtár különösen hasznos azoknak, akik

• hallás után könnyebben rögzítenek szöveget
  • egyéb feladataik (pl. barkácsolás) mellett is szívesen végeznék
  • … vagy ilyen típusú feladatot (színezés, illusztrálás) készíttetnének tanítványaikkal
  • szívesen felidéznek egy korábban már olvasott szöveget, új színekben
  • egy-egy anyagrészt szeretnének színesíteni vele (pl. egy-egy szöveg feldolgozását gyakoroltatnák)

A tájékozódást elsősorban a különböző kategóriák segítik – ezek közül elsősorban az oktatásban is használható, illetve a gyerekek és fiatalok érdeklődésére különösen számot tartó kategóriákra hívjuk fel a figyelmet.

Kicsiknek

• Berg Judit: Rumini
  • Berg Judit: Rumini Datolyaparton
  • Berg Judit: Rumini és a négy jogar
  • Történetek Mátyás királyról
  • Szabó Magda: Sziget-kék
  • Szabó Magda: Tündér Lala

Kötelező olvasmányok

• Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
  • Shakespeare: Rómeó és Júlia
  • Gárdonyi Géza: Egri csillagok
  • Daniel Defoe: Robinson

Nagyoknak

• Tamási Áron: Ábel a rengetegben
  • Kosztolányi Dezső: Édes Anna
  • Kosztolányi Dezső: Esti Kornél
  • Szabó Magda: Für Elise
Forrás: Pixabay

Néhány érdekesség

• A többrészes rádiójátékok érdekessége más, hasonló műfajokkal (például az adott esetben szintén kiváló hangoskönyvekkel) szemben a szereposztás és sok esetben az időbeli strukturálhatóság is. Szabó Magda Abigélje például 24 perces részekben kapott helyet. Rendkívül izgalmas a szereposztása is: Gina szerepét Sodró Eliza, Torma Gedeonét Mácsai Pál alakítja.
  • A Szerb Antal-féle Utas és holdvilág (Bodó Viktor és Ónodi Eszter főszereplésével, Gálffi László narrációjával) az elmúlt időszak egyik legizgalmasabb rendezése: a híres, Vajdai Vilmos-féle Utas és holdvilág, amely méltatói szerint messze túlmutat a hangoskönyv lehetőségeinél. A rendező elektronikus zenei és színházi tapasztalata révén a szokásos, párbeszédekre és zenei bejátszásokra épülő rádiójáték koreográfia felborul. A dialógusokat a hangeffekt-konstrukciók nem csak kiegészítik, az atmoszférateremtés mellett a történet egyes rétegeinek megrajzolásában is fontos szerepet töltenek be. A főszerepekben két neves fiatal színész, Bodó Viktor és Ónodi Eszter szólalnak meg.”
  • A Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című Déry Tibor-mű dramatikus változata: nemcsak a zenei, hanem a prózai részek is szerepelnek benne. Szereposztása is eltér a megszokottól: a rádióváltozat Bencze Ilona, illetve Hegedűs D. Géza főszereplésével készült.
  • Az archívumban fellelhetők az Ottlik-féle Iskola a határon egyes részei (19 db összefüggő részben, de ez a terjedelem nyilvánvalóan rövidített adaptációja az eredetinek).
Előző cikkA sajátos nevelési igényű tanulók távtanítását is segíti a nyilvánossá tett eDia rendszer
Következő cikkAngol nyelvű esszé- és rajzverseny diákoknak