Elfogadva és meghallgatva: útmutató az egészséges online kapcsolatokhoz

Online világunkban teljesen összekapcsolódunk, elengedhetetlen, hogy felismerjük és tudomásul vegyük az egészséges és az egészségtelen online kapcsolat közötti különbséget. Az UpSavvy írása alapján járjuk mai cikkünkben körül ezt a témát.

Az egészséges online kapcsolatok létfontosságúak mentális, érzelmi és fizikai jólétünk szempontjából. Folyamatosan kapcsolatba lépünk és kommunikálunk másokkal egy teljesen összekapcsolt világunkban, és elengedhetetlen, hogy felismerjük és tudomásul vegyük az egészséges és az egészségtelen online kapcsolat közötti különbséget. Minél inkább tudunk egészséges online kapcsolatokat kialakítani, annál jobban élvezhetjük a jólét és a boldogság magasabb szintjét ebben a digitális világban. Az egészséges online kapcsolatok elősegítik az értelmes kapcsolatokat másokkal, bátorítják és támogatják a személyes fejlődést, és lehetővé teszik számunkra, hogy boldoguljunk egy olyan digitális világban, ahol elfogadva, biztonságban és meghallgatva érezzük magunkat.

Fontoljuk meg az egészséges és egészségtelen kapcsolatok alábbi jellemzőit, és feltétlenül kérjünk segítséget, támogatást, ha nem érezzük magunkat biztonságban, csapdába estünk vagy elszigetelten érezzük magunkat egy egészségtelen online kapcsolat digitális környezetben. Ezen helyzet felismerése az első lépés lehet ahhoz, hogy diákjainknak is tudjunk segíteni a saját online kapcsolataik vizsgálatában

Egészséges online kapcsolatok

• Támogat és bátorít
    • Elfogadja a különbségeket
    • Jó érzéssel tölt el
    • Szabadságot kérünk és kapunk

Egészségtelen online kapcsolatok

• Nincs biztonságérzet
    • Explicit fotókat kérnek tőlünk
    • Csökkenti önértékelésünket és önbizalmunkat
    • Titokban kell tartanunk

TIPP:

Ha a témával tanórai keretek között szeretnénk foglalkozni, a Web We Want ingyenes kiadványa elérhető diákok számára online, valamint tanári kézikönyv is letölthető ingyenesen. Érdemes például az alábbi feladatot megcsinálni a tanulókkal, ahol megbeszéhetjük, melyik platform milyen minőségű kapcsolat fenntartására alkalmas:

Web We Want munkafüzet 19. oldal, képernyőkép, https://www.saferinternet.hu/Fooldal/Hirek/Megjelent-a-Web-We-Want-tanari-kezikonyv
    Web We Want munkafüzet 20. oldal, képernyőkép, https://www.saferinternet.hu/Fooldal/Hirek/Megjelent-a-Web-We-Want-tanari-kezikonyv

Az eredeti cikk itt érhető el. Köszönjük az UpSavvy engedélyét a fordítás megjelenéséhez.

Digital citizenship from UpSavvy

Előző cikkGion Nándor különleges regényei
    Következő cikkKépversek – gyereknek?