Kezdőlap heti kitekintő

    Pénziránytű online workshop – Fókuszban a fenntarthatóság és a digitalizáció

    Digitális értékelés, kriptoeszközök, fenntartható gazdálkodás, digitális csapdák a Pénziránytű tavaszi online szakmai és módszertani workshopján.

    A Pénziránytű Alapítvány három délutánon keresztül várja szeretettel a pénzügyi tudatosság fejlesztése iránt elkötelezett általános- és középiskolai pedagógusokat. Az online térben zajló ingyenes szakmai és módszertani rendezvényen a hamarosan megrendezésre kerülő Fenntarthatósági Témahétre és a digitalizáció egyre erősödő kihívásaira fókuszálhatunk. 

    Programajánló

    Az április 18-i nyitóelőadáson megismerhetjük a Pénziránytű Alapítvány újdonságait, többek között a Fenntarthatósági Témahéten is remekül használható, megújult Zöldiránytű applikációt és a hozzá kapcsolódó nyereményjátékot is. Bemutatják a kisiskolásoknak készített társasjátékukat, az Erdei lakomát és szót ejtenek arról is, hogy jelennek majd meg a mindennapi pénzügyek az új állampolgári ismeretek tankönyvekben. A módszertani szekcióban Dr. Főző Attila László és Jánossy Zsolt digitális oktatási szakértők segítségével a digitális eszközök, technológiák értékelésbe történő bevonásának lehetőségei kerülnek terítékre.

    Április 19-én, a Tanárklub keretében a fintech világ egyik legizgalmasabb területére tehetnek interaktív kirándulást azok a pedagógusok, akik szeretnének egy kis bepillantást nyerni a diákokat – s persze a pénzügyi világot is – lázban tartó kriptoeszközök és blokklánc technológiák világába. Kiderül, mi az a blokklánc, melyek a felhasználási területei, szó lesz arról is, milyen típusai különböztethetők meg a kriptoeszközöknek, mire kell odafigyelni használatukkor és fény derül arra is, hogy mik azok az NFT-k.

    Az április 20-i szakmai napon rögzített előadások keretében szakértő vendégelőadók kalauzolnak el minket a digitalizálódó pénzügyi világ kihívásainak és a fenntartható pénzügyek világába. 

    Dr. Urbán Viktor fintech és blockchain szakértő a Szuverén digitális polgárok és a jövő pénzügyei című előadásában rámutat majd, hogy a technológiai fejlődés olyan szolgáltatások alapját képezi, amelyek egyszerre teremtenek soha nem látott mozgásteret és nem ismert, új kockázatokat a polgárok számára. A pénzügyi eszközök területén különösen nagy a tét, hiszen a kisebb hibák, visszaélések is kézzelfogható kárt eredményezhetnek. Az előadásból kiderül az is, hogy a jövő digitális polgárai hogyan válhatnak öntudatos, tájékozott és döntésképes ügyfelekké a legújabb pénzügyi technológiák nyújtotta lehetőségek segítségével.

    Gondolovics Katalin, a GVH sajtószóvivője a Sötét mintázatok és egyéb csapdák a digitális térben című előadásában nemcsak azt mutatja meg, milyen csalárd módszerekkel igyekeznek befolyásolni minket az online térben, hanem szemléletes gyakorlati példákon keresztül ismerhetjük meg azt is, hogyan védekezhetünk a csapdák ellen, illetve milyen helyzetekben nem kell elfogadnunk a szolgáltató által szinte ránk kényszerített választási lehetőségeket.

    Sódar Gabriella, a Kék Bolygó Alapítvány klímavédelmi igazgatóhelyettese Digitalizáció és fenntarthatóság című előadásában bemutatja, hol tart az emberiség a bioszféra átalakításában és hogyan tudunk összefogással és megfelelő cselekvési stratégiákkal valóban fenntartható megoldásokat találni. Kiderül az is, hogyan támogatja a digitalizáció a fenntartható fejlődést és olyan érdekességek is szóba kerülnek, mekkora egy okostelefon karbonlábnyoma és mit is takar az e-szemét fogalma.

    Dr. habil. Baranyi Aranka, a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi karának egyetemi docense A fenntarthatóság érvényesülése a pénzügyekben című előadásában a nemzetközi és hazai „zöld események” sorát veszi górcső alá, kitérve a fenntartható finanszírozás kérdésköreire, bemutatva a zöld pénzügyi termékeket, köztük például a legújabb, svéd fejlesztésű karbonlábnyomfigyelő hitelkártya konstrukciót.

    Az előadásokat nem csak pedagógusoknak, hanem általános- és középiskolás diákjaiknak is szeretettel ajánljuk. A workshop részletes programja IDE KATTINTVA érhető el.

    Ingyenes részvétel és regisztráció

    A workshop előadásain és foglalkozásain történő részvétel mindenki számára ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött, mely az alábbi linken érhető el: REGISZTRÁCIÓ

    Regisztrálni április 13., csütörtök éjfélig lehet. Az egyes programok YouTube és Zoom elérhetőségeiről minden regisztrálót e-mailben értesítenek a workshop előtt.

    A tartalmas programokon túl a workshop nyitóelőadásán, szekciófoglalkozásain, illetve a Tanárklubon való részvétellel értékes pontokat is gyűjthetnek az érdeklődők a Kiemelt Pénziránytű Iskola címért folytatott aktivitási versenyben!

    Szeretettel vár minden kedves általános- és középiskolai pedagógust a Pénziránytű Alapítvány!

    Előző cikk„Az információs társadalom a digitalizáció hatásai mind korábban, alacsonyabb életkorban jelennek meg” – interjú
    Következő cikkJáték a Változásért – Honlap a játékos tanulásért