Kezdőlap jó példák

Hamupipőke-játékok

Hamupipőke közismert történetét úgy is feleleveníthetjük, hogy a történetbe játékokat iktatunk. Alább tehát a történethez kapcsolódó tematikus játékgyűjteményt közlünk, amelyet óvodások, iskolások – sőt akár különböző korosztályok együtt is játszhatnak (például egy családi nap keretében). Jó szórakozást!

Forrás: Pixabay

Az alábbi játékgyűjtemény elemei természetesen külön-külön is játszhatók, mesemondástól, felolvasástól függetlenül. A játékkörülmények kidolgozásával (dramatikus elemek, közös tánc, közös éneklés, díszítés, jelmezek, stb.) tematikus játéknapok vagy ünnepek színesítésére is alkalmas.

Vegyes életkorú csoportok esetén természetesen törekedni kell az „egyenlő erősségű” csapatbeosztásra!

Hétköznapi Hamupipőkék

Résztvevők száma: tetszőleges, akár 2 személy is játszhatja

Résztvevők életkora: 4 – felső korhatár nincs

Játékidő: 15-20 perc

Anyagszükséglet: tányérok, tálcák: egy-egy marék bab, borsó, vagy lencse.

A játék menete: a játékosoknak Hamupipőke módjára kell elválasztani az összekevert babot és lencsét egymástól, adott időre, nyitott, vagy bekötött szemmel – egyénenként, vagy csapatban.

Hamupipőke galambjai

Résztvevők száma: Osztálylétszám. Kisebb gyerekek esetén több csoportban

Résztvevők életkora: 6 – felső korhatár nincs

Játékidő: 15-20 perc

Anyagszükséglet: három asztal, három tál, borsó, lencse és/vagy babszemek (egyenlő darabszámban! Kb. a csapatlétszám 10-15-szöröse).

A játék menete:

A terem vagy játéktér közepén elhelyezett asztalon, egy nagy tálon összekeverve elhelyezzük a borsó és lencseszemeket. A játszókat két csapatra osztjuk, akik a terem két szemközti végében az asztaloknál helyezkednek el. Rajtra mindenki a középső asztalhoz szalad, és attól függően, hogy melyik csapatba tartozik, egy-egy borsó vagy lencseszemet felcsippent, és visszaszalad az asztalához, elhelyezi a tálban. Az a csapat győz, amelyik hamarabb elkészült a válogatással. Játszhatunk visszavágót is, másik fajta terméssel is.

Amire érdemes ügyelni:

• A válogatás jelre indul, és amíg borsó vagy lencse található a középső tálon, addig tart.
  • Egy úttal csak egyetlen szem termés szállítható.
  • Egy játékvezető a tálnál áll középen, és figyeli a szabályszerű gyűjtést.
  • Aki háromszor megkísérli a több szem szállítását egyszerre, ki kell zárni a fordulóból.
  • Aki szándékosan akadályozza az ellenfél játékosait, szintén ki kell zárni.
  • A játék befejezése, lezárása: az a csapat nyer, aki hamarabb képes végrehajtani a feladatot.
Forrás: Pixabay

Cipőkereső játék

Résztvevők száma: Osztálylétszám. Kisebb gyerekek esetén több csoportban.

Résztvevők életkora: bármely

Anyagszükséglet: mindenkinek a saját (fél) pár lábbelije

A játék menete: a játékot párokban játsszuk. A résztvevők kört alkotnak. A pár egyik tagjának fél pár cipőjét (vagy akár mindkettőt) bedobják a kör közepére. A halomból adott jelre, adott idő alatt kinek-kinek ki kell válogatnia a párja cipőjét/cipőit.

Előző cikkVírus után, vakáció előtt – tanácsok pedagógusoknak
Következő cikkNyári foglalkoztató tábor az Eiffel Műhelyházban