Kezdőlap heti kitekintő

Beethoven újragondolva: a #reinventingBeethoven kihívás

Ludwig von Beethoven 250 évvel ezelőtt született 1770 december 16-án. Több európai kulturális intézmény megünnepli a jeles napot és az Európai Unió himnuszát a #Beethoven250 hashtag alatt. A kezdeményezéshez csatlakozva a Europeana oktatói közösség elindítja a #reinventingBeethoven kihívását általános és középiskolák számára. A kihívás leírása és segédletek mai cikkünkben!

A kihívás szabályai

• nincs megszabva, hányszor teljesítjük
    • bármilyen stílusú és formátumú produktum születhet
    • használjuk bátran az anyanyelvünket. Ha videót készítünk, szerencsés angolul feliratozni.
    • dolgozhatunk a saját anyagainkból
    • figyeljünk a diákok személyiségi jogainak tiszteletbe tartására
    • figyeljünk a megfelelő Creative Commons licensz használatára, mikor a Europeana oldalról keresünk anyagokat
    • a regisztráció határideje december 3, a munkákat publikálni/elküldeni december 9-ig van lehetőség
    • a facebookon lehet majd szavazni az elkészült alkotásokra december 10 és 15 között

Mivel lehet nevezni?

A kihívásra készített produktum lehet fizikai vagy digitális műalkotás: TikTok vagy Instagram videó, rövid dokumentumfilm a Europeana anyagainak felhasználásával, Beethoven zenéje által insprált képek, az Örömóda kreatív felvétele…Csak Rajtunk múlik.

Beethoven in Schönbrunn.
    Universität Osnabrück | Historische Bildpostkarten, CC BY-NC-SA

Hogyan adhatjuk le a munkánkat?

• bármelyik közösségi oldalon, de ha nem szeretnénk ezeket használni, akkor emailben december 9-ig
    • adjunk címet a posztnak, egy rövid leírással, a résztvevők korosztályának megjelölésével, a pedagógus nevével, a produktum licenszével, valamint tegyük hozzá a #Beethoven250 és a #reinventingBeethoven kulcsszavakat (mindezt angolul, például: Beethoven’s Revolution. This video shows how Beethoven, inspired by the historical context, composes on a heroic style. Secondary Education Year 9. Curated by John Doe. CC BY-SA #Beethoven250 #reinventingBeethoven.)
    • jelezzük, milyen licensz érvényes az elkészült munkához. A Europeana javasolja az alábbi licensz használatát (CC BY-SA).

Hogyan kezdjünk hozzá?

A Europeana oldala rengeteg eredeti forrást kínál a témával kapcsolatban. Az alábbi témakörök korosztálytól függetlenül jól adaptálhatók.

Kép forrása: https://www.europeana.eu/en/item/2048043/ProvidedCHO_Universit_t_Osnabr_ck___Historische_Bildpostkarten_4088
    • Beethoven kitartása, lendülete
      • galéria: a fogyatékkal élők megjelenése a művészetekben
    • A 9. szimfónia, mint Európa himnusza